Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

« Wróć

Ogrzewanie elektryczne: ile kosztuje i jakie wybrać? Czy warto?

Oceń ten post:
3.75 5 1 8
Opublikowano 01.04.2019 r.

ogrzewanie elektryczne Kalisz

 

Koszty ogrzewania są jednymi z kluczowych, jakie ponosi każde gospodarstwo domowe. Dlatego zapewne zastanawiasz się, co zrobić, aby ograniczyć wydatki na ten cel, a jednocześnie cieszyć się przyjemnym ciepłem przez cały rok?

 

Jednym z rozwiązań, któremu warto przyjrzeć się bliżej jest ogrzewanie na prąd. W nowoczesnym wydaniu pozwoli Ci sporo zaoszczędzić. Zobacz, na co zwrócić uwagę, wybierając system grzewczy do swojego domu.

 

Na rynku możesz znaleźć szeroką gamę rozwiązań, gdy chodzi o ogrzewanie – rozpoczynając od tych opartych na węglu czy ekogroszku, przez ogrzewanie gazowe, aż po elektryczne. To jednak dopiero początek drogi. Nawet jeśli zdecydujesz już, które medium dostarczy Ci energię cieplną, pozostaje jeszcze wybór technologii i instalacji.

 

Aby podjąć rozsądną decyzję, przyjrzyj się wielu opcjom i porównaj je ze sobą. Pod uwagę warto wziąć:

  • koszty – to najważniejszy parametr (istotne jest wyliczenie, ile będzie Cię kosztowała kWh energii oraz jakie wydatki czekają Cię w skali roku),
  • dostępność – m.in. to, jak łatwo lub trudno będzie wykonać instalację (czy np. konieczne będzie doprowadzenie instalacji gazowej do działki),
  • łatwość codziennej obsługi – np. to, czy będziesz skazany na codzienne "dokładanie do pieca",
  • ekologię – w czasach, gdy coraz poważniejszym problemem jest smog, a dostęp do nieodnawialnych paliw się kurczy, to czynnik, którego nie sposób pominąć.

 

Co zatem wybrać?

 

Ogrzewanie elektryczne czy gazowe?

W nowoczesnych domach decyzja sprowadza się najczęściej do wyboru pomiędzy ogrzewaniem elektrycznym a gazowym. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

 

Ogrzewanie gazowe jest:

  • komfortowe – piece gazowe nie są związane z codzienną obsługą jak te na węgiel, a instalacja wymaga jedynie corocznych przeglądów,
  • wydajne – zarówno propan, jak i butan zapewniają efektywne ogrzewanie, a nowoczesne kotły kondensacyjne zwiększają wydajność systemu.

 

Warto jednak pamiętać, że nie każda działka ma dostęp do sieci gazowej, a opcja dowozu tego medium może generować dodatkowe niedogodności. Nie można też przewidzieć, jakie stawki osiągnie gaz w przyszłości - szczególnie, że jest bardzo uzależnione od sytuacji politycznej. To również nieodnawialne źródło energii.

 

Ogrzewanie elektryczne domu jest:

  • dostępne dla każdego gospodarstwa domowego,
  • czyste i przyjazne środowisku (nie generuje smogu),
  • wygodne w obsłudze – korzystając z niego, nie musisz np. budować kotłowni czy inwestować w piec c.o., a jego praca jest zautomatyzowana,
  • wydajne – pozwala pokryć całe zapotrzebowanie budynku na ciepło.

Należy przy tym mieć świadomość, że ogrzewanie domu prądem może się odbyć na różne sposoby. Natomiast koszty wcale nie są tak wysokie jak się wydaje.

 

Ogrzewanie elektryczne – ile kosztuje miesięcznie?

Koszt ogrzewania elektrycznego jest uzależniony od:

  • wielkości domu,
  • zapotrzebowania budynku na energię (Eu) – które jest tym niższe, im lepiej zaizolowany budynek i im bardziej ograniczone są straty ciepła (pomagają w tym np. wentylacja mechaniczna z rekuperacją),
  • źródła, z którego pozyskiwany jest prąd (jego efektywność).

Opinie na temat ogrzewania elektrycznego potwierdzają, że dziś możliwe jest ograniczenie jego kosztów… niemal do 0 zł. Wszystko za sprawą pozyskiwania prądu z OZE.

 

ogrzewanie elektryczne w kaliszuRachunek za prąd i ogrzewanie foliami grzewczymi domu o pow. 160 m2 z fotowoltaiką (10 kWp) za okres 12 miesięcy

 

Prowadzisz firmę? Zobacz również atrakcyjną ofertę; fotowoltaika dla firm od Brewa.pl

Ogrzewanie elektryczne – jak oszczędzać?

 

słoneczne ogrzewanie kalisz

 

Najprostszym sposobem na ekonomiczne ogrzewanie elektryczne jest samodzielne produkowanie prądu. Dziś jest to możliwe w niemal każdym domu. Wystarczy kawałek dachu, na którym zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, podłączenie ich do inwertera i gotowe – dom zaczyna produkować w 100% darmową energię, która może posłużyć również do zasilania systemu ogrzewania na prąd. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwoli ograniczyć rachunki za prąd do samych kosztów stałych (ok. 15 zł/mc)

Pamiętaj, że nadwyżkę prądu, którą panele fotowoltaiczne wyprodukują latem, możesz "zmagazynować" w zakładzie energetycznym na zasadach net meteringu (system opustów). Zimą wykorzystasz ją do zasilenia ogrzewania – zakład odda Ci 0,8 kWh za każdą wysłaną 1 kWh bez dodatkowych opłat.

 

jak działa ogrzenie elektryczne kalisz

 

 

Ogrzewanie elektryczne – jakie wybrać?

Pozostaje jeszcze pytanie o to, jakie ogrzewanie elektryczne wybrać - to tradycyjne, oparte o klasyczne grzejniki, niekoniecznie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Kaloryfery zajmują sporo przestrzeni, potrzebują bardzo dużo energii, a przy tym nie rozprowadzają ciepła równomiernie po pomieszczeniu. Dlatego dziś za jedno z najefektywniejszych oraz – zdaniem wielu – najtańsze ogrzewanie elektryczne uznaje się folie grzewcze (ogrzewanie na podczerwień). Montuje się je na podłodze, a koszt instalacji zaczyna się od ok. 120 zł/m2. Przy takim systemie nie jest potrzebny komin, hydrauliczna instalacja C.O. czy grzejniki.

 

folie i maty grzewcze pod panele

 

Przy założeniu, że folie grzewcze zostaną zasilone darmową energią z fotowoltaiki, można przewidywać, że wydatki na obsłużenie tego systemu będą bliskie 0 zł w skali roku. Dlatego też warto rozważyć to rozwiązanie, poszukując idealnego ogrzewania domu - szczególnie w przypadku nowych, dobrze ocieplonych budynków!

 

Zobacz również:

 


 

Masz pytania? Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Możemy wykonać dla Ciebie wycenę systemu Słonecznego Ogrzewania, czyli folii grzewczych i fotowoltaiki, które zapewnią Ci niezależność energetyczną i minimalne rachunki na lata.

FORMULARZ

 

 


 

 

Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter