Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

« Wróć

Sprawdź jakich błędów uniknąć wybierając wykonawcę instalacji PV

Oceń ten post:
5.00 5 1 1
Opublikowano 04.04.2023 r.

pv dla firm

 

Na co zwrócić uwagę, porównując dwie oferty PV dla firm przy instalacjach powyżej 50 kW? 13 pytań, które musisz zadać

Ceny prądu w Polsce – zwłaszcza dla przedsiębiorców – nieustannie wzrastają, i to nie tylko z powodu tzw. opłaty mocowej. Dlatego coraz więcej podmiotów rozważa montaż instalacji fotowoltaicznej. To dobre rozwiązanie, które może przyczynić się do radykalnego obniżenia rachunków za energię. Aby jednak inwestycja w małą instalację PV (tj. 50 kWp – 1MWp) przyniosła maksimum korzyści, trzeba dobrze wybrać jej wykonawcę. Pod jakim kątem porównać oferty? Podpowiadamy.

 

[Zobacz wersję wideo]

 


 

Instalacja fotowoltaiczna powyżej 50 kW – dla kogo to rozwiązanie?

Fotowoltaika o mocy powyżej 50 kW to rozwiązanie odpowiednie dla przedsiębiorców. Taki system generuje większą ilość energii elektrycznej niż przydomowe mikroinstalacje. Przy odpowiedniej konfiguracji może obniżyć wysokość wydatków na prąd nawet o 90% (zwłaszcza przy zastosowaniu odpowiedniego magazynu energii).

Taka inwestycja może się opłacić nie tylko w branży przemysłowej. Z instalacji fotowoltaicznych korzystają np.:

  • hotele i kurorty SPA;
  • firmy usługowe, np. banki;
  • restauracje czy sale weselne;
  • supermarkety.

 

Dobrze zwymiarowany, zaprojektowany i wykonany system PV może zapewnić:

  • znacznie niższe rachunki za prąd – a co za tym idzie, optymalizację kosztów prowadzonej działalności;
  • większą stabilność i przewidywalność kosztów eksploatacyjnych – przy samodzielnej produkcji energii elektrycznej nie trzeba się tak bardzo obawiać kolejnych podwyżek;
  • zyski ze sprzedaży nadwyżek energii – to opłacalne zwłaszcza przy większych instalacjach.

Poza tym jego wprowadzenie wiąże się z korzyściami marketingowymi oraz biznesowymi.

Oczywiście inwestycja w system PV powyżej 50 kWp wymaga dopełnienia nieco większej ilości formalności. Są niezbędne zarówno do uzyskania pozwolenia na budowę i przyłączenia do sieci, jak również w trakcie eksploatacji. Mimo to w długofalowej perspektywie można tylko zyskać.

 

Wybór dobrego partnera przy wdrożeniu instalacji fotowoltaicznej powyżej 50 kWp – klucz do sukcesu

Jak widzisz, inwestycja w firmową elektrownię słoneczną może być bardzo korzystna dla Twojego biznesu. Jest jednak jedno „ale”. I to jeszcze ważniejsze niż w przypadku mikroinstalacji!

Chodzi o jakość i parametry powstającego systemu PV oraz zakres jego obsługi. Warto pamiętać, że wdrożenie nawet małej (a nie mikro-) instalacji wiąże się z wysokimi kosztami, a samo przedsięwzięcie jest poważniejsze. Jest tak choćby z uwagi na poziom rozbudowania systemu wymagany do produkcji i przetwarzania znacznie większej ilości kilowatogodzin.

Dlatego nie można narażać się na błędy, które dodatkowo je podwyższą. A najwięcej problemów ma związek z… wyborem niewłaściwego partnera.

Jak zatem porównywać ze sobą oferty? Jako przedsiębiorca na pewno już wiesz, że cena nie może być jedynym kryterium wyboru. Liczą się szczegółowe warunki współpracy, a także parametry systemu PV, który ma zostać wdrożony.

 

Jak porównywać oferty fotowoltaiki dla firm powyżej 50 kWp? Kluczowe pytania

Kiedy planujesz montaż fotowoltaiki dla firm, kieruj się zasadą znaną z innych inwestycji: porównaj ze sobą co najmniej kilka ofert. Dzięki temu zyskasz pewność, że wybierasz tę, która jest:

  • najkorzystniejsza cenowo w długofalowej perspektywie;
  • najbezpieczniejsza;
  • najbardziej opłacalna.

Oto, na co trzeba zwrócić uwagę, przyglądając się propozycjom.

 

I. Projekt instalacji wraz z odpowiednimi parametrami technicznymi

W pierwszej kolejności przyjrzyj się temu, jak wygląda projekt małej farmy fotowoltaicznej, który przygotowali poszczególni wykonawcy. Co może mieć znaczenie? Diabeł tkwi w szczegółach. Oto kilka kluczowych pytań, które warto zadać.

 

1. Czy komponenty systemu PV zostały dobrane tak, aby były ze sobą kompatybilne i zapewniały maksymalne możliwe uzyski?

Ważną kwestią jest połączenie zgodnych ze sobą modułów solarnych z falownikami. Muszą dobrze współpracować. Złe lub przypadkowe połączenie tych komponentów może np. doprowadzić do przekraczania maksymalnych dopuszczalnych napięć. W efekcie falownik – aby uniknąć przeciążenia – może odcinać produkcję.

Aby temu zapobiec, system musi być zaprojektowany przez doświadczonych specjalistów. Takich, którzy dobrze rozumieją specyfikę działania instalacji PV o większej mocy. Warto pamiętać, że wykorzystuje się w nich zazwyczaj więcej niż jeden falownik.

 

 


 

Zobacz, jak pomagamy firmom powyżej 50 kW osiągnąć sukces energetyczny. Poznaj nasze realizacje!

 Panele fotowoltaiczne dla firm zrealizowane przez firmę Brewa  

Realizacja Warszawa

 

2. Czy falowniki mają serwis w Polsce?

Czasami „podejrzanie” niższa cena zaproponowana przez jednego z oferentów może wynikać z zastosowania falowników mniej znanych marek. Słaba rozpoznawalność, sama w sobie, nie wydaje się problematyczna. Sęk w tym, że komponenty „no-name” często są pozbawione serwisu gwarancyjnego w Polsce. Co to dla Ciebie oznacza? Tyle, że przy jakiejkolwiek usterce, dla zachowania gwarancji, może być konieczne odesłanie sprzętu do naprawy np. do Chin. A to przekłada się na spore koszty logistyczne, jeszcze większy stres i stracony czas.

 

3. Jaki przekrój kabli solarnych ma być zastosowany?

Przekrój kabli solarnych powinien być dobrany do mocy instalacji. Im jest ona większa, tym grubsze przewody solarne trzeba zastosować. „Czerwona lampka” powinna się zapalić, jeśli w projekcie uwzględniono np. kable o średnicy 4 mm. To zdecydowanie za mało.

 

4. Czy instalacja ma być wyposażona oryginalne złączki pomiędzy panelami (MC4)?

Złącza typu MC4 to najlepszy typ konektorów stosowanych w farmach PV. Powód jest prosty: gwint w nich nie „przeskakuje”, więc nie ma obawy o rozszczelnienie się połączeń. To bardzo ważne, ponieważ przez te złączki przechodzi cała energia instalacji. Ich usterki mogą prowadzić nie tylko do zmniejszenia uzysku z farmy PV, ale np. do zwarcia do uziemienia, powstania łuku elektrycznego, a nawet zapłonu instalacji.

Dlatego w tej kwestii nie można sobie pozwolić na kompromis i pozorną „optymalizację kosztów”. Wybierz projekt, w którym przewidziano oryginalne złącza MC4, a nie ich „kompatybilne” zamienniki.

 


 

Szukasz wykonawcy małej instalacji PV 50 kWp? Wypełnij poniższy formularz, aby uzyskać komplet informacji ↓

 

 FORMULARZ

 


 

5. Czy uwzględniono zabezpieczenia ppoż.?

Każdy projekt instalacji fotowoltaicznej dla firm musi być uzgodniony z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Dlatego uwzględnienie w nim zabezpieczeń ppoż. jest koniecznością. Liczy się jednak nie tylko ich obecność, ale także jakość.

Warto wiedzieć, że ograniczniki przepięć powinny być stosowane zarówno po stronie DC (tu wykorzystuje się ograniczniki SPD), jak i po stronie AC (standardowe). Najczęściej wykorzystuje się ich dwa typy:

  • T1, które zabezpieczają przed skutkami bezpośredniego uderzenia pioruna;
  • T2 chroniące przed przepięciami komutacyjnymi oraz tymi już wstępnie zredukowanymi przez ograniczniki T1.

 

6. Czy uwzględniono zabezpieczenia AC/DC zgodne z rekomendacjami PIU?

Eksperci Polskiego Komitetu Ochrony Odgromowej, Krajowej Izby Gospodarczej i Telekomunikacji oraz Zespół Inżynierów Ryzyka Polskiej Izby Ubezpieczeń przygotowali wytyczne odnośnie zabezpieczeń na wypadek przepięć i wyładowań atmosferycznych. Stanowią one kluczowe zagrożenie atmosferyczne dla instalacji PV.

Przestrzeganie rekomendacji to konieczność nie tylko z uwagi na bezpieczeństwo firmowej instalacji PV. Trzymanie się tych wytycznych zapewnia również możliwość jej ubezpieczenia. Warto pamiętać, że jeżeli dojdzie do uszkodzenia fotowoltaiki, która nie miała właściwej ochrony AC/DC, towarzystwo może odmówić wypłacenia odszkodowania.

 

7. Czy zastosowano uziemienie instalacji zgodne z obowiązującymi normami?

Uziemienie instalacji fotowoltaicznej powyżej 50 kWp powinno zostać wykonane z zachowaniem zasad ujętych w normach PN EN 62305 oraz dopasowania do wymaganej klasy ochrony LPS.

 

8. Czy zaproponowana konstrukcja ma odpowiednią certyfikację pod poszycie dachu, na który trafią panele?

Jeżeli montaż ma się odbyć na dachu, wówczas konstrukcja musi być dopasowana do typu jego pokrycia – tak, aby dało się ją w pełni stabilnie zamontować bez ryzyka uszkodzenia poszycia. Fakt ten musi zostać potwierdzony stosownym certyfikatem, który zagwarantuje kompatybilność.

Ma to nie tylko znaczenie dla solidności instalacji i jej odporności np. na silne powiewy wiatru. Certyfikat oznacza minimalizację zagrożenia usterką dachu, a co za tym idzie – ograniczenie ewentualnych kosztów.

 

9. Czy instalacja jest wyposażona w system monitoringu?

Dobry system monitoringu instalacji fotowoltaicznej powyżej 50 kWp jest bardzo ważny, ponieważ pozwala mieć pod kontrolą:

  • wydajność działania systemu PV i wielkość uzysków z paneli;
  • stan fotowoltaiki.

Można zatem bardzo szybko wykryć ewentualne, nawet drobne usterki i precyzyjnie określić miejsce ich występowania. To przekłada się na ograniczenie kosztów napraw, a także czasu przywrócenia farmie PV pełnej sprawności.

Warto sprawdzić, czy proponowany system nadzoru jest przeznaczony właśnie do zarządzania farmami fotowoltaicznymi. Powinien zapewniać np. możliwość wygodnego przygotowywania raportów do URE, a także raportowanie SOGL (wymagane przy instalacjach powyżej 200 kWp).

 

10. Czy w projekcie jest ujęta stacja trafo i linia SN?

Stacje transformatorowe są niezbędnym elementem systemu przy tworzeniu farm fotowoltaicznych, także tych poniżej 1 MWp. Konieczne jest też uwzględnienie linii SN, czyli średniego napięcia. Jej obecność jest niezbędna, aby możliwe było włączenie większej instalacji do sieci.

 

11. Czy zostały wliczone telemechanika i automatyka?

Telemechanika i automatyka to nieodzowne elementy większych instalacji PV. Pozwalają na sprawne, precyzyjne nadzorowanie działania fotowoltaiki i zapewniają kontrolę nad poprawnością jej funkcjonowania. Pytanie jednak, czy taki system został uwzględniony w przedstawionej wycenie? Jeśli nie, oczekuj, że końcowe wydatki będą większe.

 

12. Czy są ujęte przyłączenia do sieci zgodnie z kodeksami sieci NC RfG?

Kodeks NF RfG to zestaw wymogów dotyczących przyłączania m.in. elektrowni fotowoltaicznych do sieci. Wynikają one z prawa unijnego i określają m.in. maksymalne progi mocy dla modułów wytwarzania energii czy dopuszczalne zakresy częstotliwości. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:02016R0631-20160427&qid=1591185670011&from=PL.

 

II. Koszty i dokumentacja

Wycenie warto się przyjrzeć także w kontekście kosztów – tego, co zawiera podana przez wykonawcę cena. Na co zwrócić szczególną uwagę?

13. Czy są wliczone w cenę dokumenty wykonawcze i powykonawcze?

Budowa małej instalacji fotowoltaicznej wiąże się z większą ilością formalności niż uruchomienie mikroinstalacji.

Do jej utworzenia są wymagane:

  • wypis, wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku warunki zabudowy;
  • decyzje środowiskowe w przypadku instalacji położonych na obszarze pow. 1 ha (lub powyżej 0,5 h na terenach chronionych);
  • warunki energetyczne przyłączenia do zakładu energetycznego;
  • pozwolenie na budowę;
  • uzgodniona dokumentacja projektowa;
  • IWR (Instrukcja Współpracy Ruchowej).

Trzeba także dokonać wpisu do MIOZE (rejestrze wytwórców energii w małej instalacji) w Urzędzie Regulacji Energetyki. Potrzebne będą również dodatkowe umowy podpisane z Operatorem, a także ze Spółką Obrotu.

 

Warto więc sprawdzić, czy podmiot, z którym podejmujesz współpracę:

1) pomoże Ci w skompletowaniu dokumentacji projektowej, wykonawczej i powykonawczej (oraz w jakim zakresie);

2) wliczył tę usługę do wyceny – jeśli nie, może się okazać, że pojawią się dodatkowe koszty.

Przy ocenie ofert na fotowoltaikę dla firm powyżej 50 kWp w grę wchodzi wiele czynników, a decyzję trzeba podjąć z rozwagą. Masz wątpliwości?

 


 

Chcesz uzyskać dokładniejsze informacje? A może chcesz poznać możliwości, które daje nasz system rozliczeń energii z instalacji PV – Net-Billing dla Firm? Skontaktuj się i poznaj szczegóły. Bez zobowiązań!

 

 

 FORMULARZ

Galeria

Fotowoltaika dla firm
Fotowoltaika dla firm zrealizowana przez firmę Brewa w Warszawie
Fotowoltaika dla firm powyżej 50 kW - realizacja w Koninie
Brewa zamontowała panele fotowoltaiczne dla jednej z firm w Lutocinie.
Fotowoltaika dla firm - realizacja Żelazków
Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter