Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

« Wróć

Magazyn energii dla domu jednorodzinnego – czy to się opłaca?

Oceń ten post:
5.00 5 1 1
Opublikowano 05.01.2023 r.

Zastanawiasz się, jaka jest opłacalność magazyn energii? Te urządzenia są coraz popularniejszym „dodatkiem” do fotowoltaiki dla domów jednorodzinnych.

 

Wynika to nie tylko z wysokiej dotacji, jaką można otrzymać na nie w ramach programu Mój Prąd 4.0 (do 16 tys. zł). Poznaj wymierne korzyści z inwestycji w takie urządzenie.


 

Magazyn energii dla domu jednorodzinnego – sposób na wyższą opłacalność fotowoltaiki

 

W 2022 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o OZE. W jej wyniku nowi prosumenci nie mogą już korzystać z systemu opustów znanego jako net-metering. Wiele osób wieściło, że przejście na net-billing pogrąży tę technologię i sprawi, że fotowoltaika przestanie być opłacalna. Nic takiego się oczywiście nie stało. Szalejący kryzys energetyczny i horrendalny wzrost stawek za prąd sprawił, że możliwość produkcji własnej, darmowej energii stała się doskonałym remedium na problemy.

Trzeba jednak przyznać, że zmniejszyła się opłacalność wysyłania nadwyżek prądu do sieci. Dawniej były one rozliczane „barterowo”, w modelu 0,7 lub 0,8 kWh za każdą przesłaną 1 kWh. Dawało to poczucie stabilności i przewidywalności – bez względu na wysokość stawek energii. Obecnie wysyłane kilowatogodziny są odkupywane przez zakład energetyczny po aktualnych stawkach rynkowych. A te zmieniają się bardzo dynamicznie. Stąd opłacalność takiej wymiany może się zmieniać.

Rozwiązaniem, które pozwala uniknąć tej niepewności, są właśnie magazyny energii dla domów jednorodzinnych. Korzystanie z nich ogranicza konieczność wysyłania prądu do sieci. W zamian można go „przechować na własnym podwórku” – a dokładniej w dużej baterii litowo-jonowej. Tak zgromadzone kilowatogodziny zasilą budynek np. po zapadnięciu zmroku. Efekt? Zwiększona autokonsumpcja darmowego prądu przekłada się na jeszcze niższe rachunki!

Pamiętaj też, że nowoczesne magazyny energii wykazują się na sprawności ok. 90%. Oznacza to, że z każdej przekazanej do nich 1 kWh odzyskasz ok. 0,9 kWh.

 

Magazyn energii daje:

 

 NIEZALEŻNOŚĆ

 SAMODZIELNOŚĆ

 DOSTĘP

 

  • jeszcze większą niezależność energetyczną, a w konsekwencji – ograniczenie obaw o kolejne podwyżki cen prądu z sieci;
  • możliwość samodzielnego „spożytkowania” wytworzonego prądu – bez konieczności wysyłania go do sieci,
  • większą pewność zachowania dostępu do prądu, jeśli doszłoby do problemów z jego dostawami z sieci (pod warunkiem dostosowania instalacji do pracy w warunkach off-grid).

 

Magazyn energii to dobra ochrona przed przerwami w dostawach prądu

 

Problemy energetyczne w Europie, wywołane m.in. wojną w Ukrainie (ale nie tylko), mogą oznaczać ograniczoną dostępność prądu w sieci. W efekcie może się pojawić ryzyko nagłych wyłączeń zasilania. Obawiasz się tego, bo np. pracujesz zdalnie z domu? W takiej sytuacji to może być duży problem – jak wykonać zadania powierzone przez szefa, kiedy nie można uruchomić komputera?

Rozwiązaniem może być właśnie magazyn energii. W połączeniu z odpowiednio skonfigurowaną instalacją fotowoltaiczną, pozwoli pobrać prąd, gdy ten z sieci przestanie płynąć. Konieczne jest jednak „sprzęgnięcie” tego urządzenia z właściwie dobranym inwerterem. Musi być to urządzenie hybrydowe.

Warto też pamiętać, że im więcej w Polsce pojawi się magazynów energii, tym mniejsze będzie ryzyko przeciążenia sieci energetycznej. Boom na fotowoltaikę powodował w niektórych miejscach problemy z działaniem systemów PV w godzinach szczytu. Teraz to zagrożenie staje się coraz mniejsze – to efekt ograniczenia przesyłu nadprogramowych kWh do sieci.

 

Magazyn energii dla domu jednorodzinnego podlega wysokiej dotacji

 

Wiele osób, które myślą o inwestycji w magazyn energii, obawia się wysokiego wydatku na takie urządzenie. I rzeczywiście, koszt inwestycji w nie jest znaczący – to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest jednak dobra wiadomość: rząd zaktualizował warunki najnowszej odsłony programu Mój Prąd. Obecnie w jego ramach na sam magazyn energii można dostać do 16 000 zł (do 50% kosztów kwalifikowanych). To znaczące wsparcie, które podnosi opłacalność instalacji.

Uwaga! Wyższe dofinansowanie na magazyn energii przysługuje zarówno osobom, które teraz zdecydują się na instalację PV, jak i rozbudowującym fotowoltaikę o ten element. Jest jednak istotny warunek: trzeba przejść z net-meteringu na net-billing.

Pamiętaj: czas na składanie wniosków o dofinansowanie został przedłużony do 31.03.2023 r. Zdążysz więc jeszcze skorzystać z tej atrakcyjnej dotacji!

 

Zobacz jakie korzyści wiążą się z posiadaniem magazynów energii⬇⬇⬇

 

 

Magazyn energii dla domu jednorodzinnego to inwestycja na lata

 

Żywotność magazynów energii dla domu jednorodzinnego jest szacowana najczęściej na ok. 10-15 lat (lub do 6 000 cyklów) – oczywiście pod warunkiem, że będzie się rozsądnie zarządzać prądem, który jest w nim akumulowany.

Warto też pamiętać, że w przyszłości korzystanie z magazynu energii będzie obniżało koszt korzystania z prądu z sieci. Od 2024 roku będzie się opłacało sprzedawać energię zgromadzoną z fotowoltaiki w godzinach wieczornych. Planowane jest bowiem rozliczanie takich transakcji zgodnie ze stawkami godzinowymi. Do tej perspektywy warto jednak podejść na razie z dystansem – do przyszłego roku może się wiele zmienić.

Jak jednak widać, inwestycja w magazyn energii dla domu jednorodzinnego to dobry wybór – zarówno w krótkiej, jak i długofalowej perspektywie. Warto o tym pomyśleć, chcąc się cieszyć wysoką niezależnością energetyczną.


Kliknij w link i dowiedz się czym jest system zasilania rezerwowego (SZR)
⬇⬇⬇Dlaczego ma znaczenie w kontekście magazynów energii? ⬇⬇⬇

 

 SYSTEM ZASILANIA REZERWOWEGO (SZR)

 

Co by się stało, gdyby nagle zabrakło prądu? Nawet godzina bez dostępu do energii będzie drobną uciążliwością. Jednak wyobraź sobie, że jest środek zimy, przerwa w dostawie kWh z sieci potrwa nawet dni, a Ty korzystasz z ogrzewania elektrycznego. To wcale nie musi oznaczać poważnego problemu – pod warunkiem, że korzystasz z systemu zasilania rezerwowego. Zobacz, czym jest i dlaczego warto o niego wzbogacić instalację PV.



 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat możliwości, które da Ci magazyn energii i zorientować się w kosztach, zapraszamy do kontaktu. Omówimy z Tobą dostępne rozwiązania i przygotujemy bezpłatną, niezobowiązującą wycenę.

Dzięki temu sam ocenisz, czy ta inwestycja będzie dla Ciebie opłacalna. Sprawdź koniecznie!

FORMULARZ

 


 

W tych miastach i w ich obszarach instalujemy magazynyny Energii:

Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter