Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

Pompy ciepła
w Twoim mieście:

  Dolnośląskie:

  Kujawsko - Pomorskie:

  Lubuskie:

  Łódzkie:

  Mazowieckie:

  Małopolskie:

  Opolskie:

  Pomorskie:

  Śląskie:

  Warmińsko Mazurskie:

  Wielkopolskie:

 

« Wróć

Jak prawidłowo dobrać moc pompy ciepła?

Oceń ten post:
5.00 5 1 1
Opublikowano 23.02.2022 r.

jak dobrac moc pompy ciepla

 

Pompa ciepła to wydajne, ekologiczne i ekonomiczne źródło ogrzewania, dzięki któremu doprowadzisz do swojego domu ciepło, jednocześnie obniżając rachunki za ciepło. Jednak żeby to urządzenie spełniało swoją rolę jako główny system ogrzewania, musi wyróżniać się odpowiednimi parametrami.

Pytanie więc: jak dobrać moc pompy ciepła? Odpowiadamy, jakie czynniki wziąć pod uwagę.

 



 

Moc pompy ciepła – co to jest?

Moc pompy ciepła to ogólne pojęcie związane z tym urządzeniem, które stosuje się przy określaniu „wydajności”. Chodzi więc o skuteczność utrzymania pożądanej temperatury w budynku, także gdy na zewnątrz panuje chłód.

Jednak w kontekście mocy pompy ciepła warto przyjrzeć się kilku parametrom, które są podawane przez producentów takiego sprzętu. Kryją się one pod dość „tajemniczymi” skrótami: Pg, Pe, Pch i COP. Co to znaczy?

  • Pg to inaczej moc grzewcza pompy ciepła. To pojęcie odnoszące się do ilości energii cieplnej, którą urządzenie będzie w stanie, ogólnie, dostarczyć do systemu grzewczego. Ta wartość musi odpowiadać zapotrzebowaniu energetycznemu budynku.
  • Pe to moc elektryczna, a więc ilość prądu, którego potrzebuje pompa ciepła do działania. Pamiętaj, że to urządzenie, które jest zasilane przez energię elektryczną w ok. 25-30%. Pozostałe 70-75% energii pochodzi z dolnego źródła, czyli najczęściej z powietrza lub z gruntu. Zasadniczo: im mniejsza wartość Pe, tym niższe koszty eksploatacji pompy ciepła.
  • Pch to moc chłodnicza pompy ciepła – parametr ten odnosi się do właściwości chłodzących urządzenia. Jest ważny, jeśli chcesz wykorzystać je latem w roli klimatyzacji.
  • COP to inaczej wskaźnik wydajności pompy ciepła. Oznacza stosunek mocy grzewczej pompy ciepła do ilości energii, którą potrzebuje ona do pracy. Przykładowo, jeśli COP pompy ciepła wynosi 4,2, do wygenerowania 4,2 kWh ciepła potrzebuje ona 1 kWh prądu.

Jak widzisz, przy doborze mocy pompy ciepła najważniejszy jest parametr Pg. To na jego podstawie możesz określić, czy urządzenie zaspokoi potrzeby energetyczne Twojego domu.

 

——— 

oferta brewa pompy ciepla

———

 

Jak obliczyć moc pompy ciepła?

W kontekście obliczania mocy pompy ciepła bardzo często można usłyszeć pytania typu „jaka pompa ciepła do domu 130 m2” i tym podobne. Sęk w tym, że samo określenie powierzchni budynku, który ma zostać ogrzany z wykorzystaniem tej technologii, nie wystarczy. Równie ważna kwestia to obliczenie jego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Uwaga! Nie chodzi tutaj o osławiony współczynnik Ep, czyli o zapotrzebowanie na energię pierwotną, ale o Eu, które wskazuje na faktyczne zapotrzebowanie na ciepło. Może być ono zróżnicowane i jest uzależnione m.in. od:

  • techniki, w jakiej został wybudowany dom – tego, czy przy jego powstawaniu wykorzystano technologie pasywne,
  • jakości ocieplenia ścian i dachu,
  • typu zastosowanej stolarki okiennej i drzwiowej oraz ich poziomu izolacji,
  • regionu, w którym znajduje się budynek – w chłodniejszych obszarach kraju, np. w górach, może być potrzebne więcej energii do ogrzania domu.

Mimo to, budynek energooszczędny nie będzie potrzebował więcej niż 35 W/m2/rok.

Załóżmy, że Twój dom spełnia powyższą normę Eu i ma powierzchnię 100 m2.

Jeśli znasz oba te parametry, tj. faktyczne zapotrzebowanie budynku na ciepło i liczbę metrów kwadratowych do ogrzania, możesz odpowiedzieć na pytanie o to, jaka pompa ciepła do domu 100 m2 będzie najlepsza. Jak? Wystarczy przemnożyć te parametry przez siebie. 100*35/1000 = 3,5 kW.

Oczywiście takie wyliczenie jest bardzo szacunkowe, bo w grę wchodzi również to, do czego będziesz używać pompy ciepła. Czy tylko do zasilania kompatybilnego z nim ogrzewania podłogowego? A może także do podgrzewu ciepłej wody użytkowej i do chłodzenia latem? Jeśli tak, moc pompy ciepła będzie musiała być odpowiednio wyższa.

Jak to policzyć? W przypadku użytkowania ciepłej wody użytkowej jest to stosunkowo proste. Na potrzeby szacunków można przyjąć, że jedna osoba zużywa na dobę ok. 40-50 l wody w temperaturze 45°C. Przekłada się to na zużycie 250 W energii rocznie na osobę.

Jeżeli Twój dom zamieszkuje np. 5 osób, to wystarczy przemnożyć tę liczbę przez zapotrzebowanie energetyczne. Np. 5 x 0,25 kW = 1,25 kW. O taką wartość musi podnieść się moc pompy ciepła, jeżeli urządzenie ma skutecznie ogrzewać i dostarczać c.w.u.

 

——— 

Sprawdź również inne dotacje do zakupu i montażu pompy ciepła w Twoim budynku:

dotacje na pompy ciepla

———

 

Dlaczego należy dobrze obliczyć moc pompy ciepła?

Problemem może być zarówno za mała, jak i za duża moc pompy ciepła zastosowanej w budynku. Dlaczego?

  • Jeżeli pompa będzie miała za małą moc, nie zaspokoi w pełni potrzeb związanych z ogrzewaniem, zwłaszcza zimą. Przełoży się to też na wyższe zapotrzebowanie na prąd i szybsze zużycie sprężarki.
  • Jeśli pompa będzie za duża, przełoży się to na nieuzasadnione, wysokie koszty inwestycji, jak również na podniesienie kosztów eksploatacyjnych. Może być też konieczne dokonanie przewymiarowania zasobnika ciepłej wody użytkowej.

Wniosek? Zamiast polegać na szacunkowych wyliczeniach, powierz dobranie mocy pompy ciepła specjalistom. Wezmą oni pod uwagę nie tylko podstawowe parametry budynku, ale także warunki techniczne, specyfikę użytkowania domu i inne czynniki. Na tej podstawie dokonają precyzyjnego wyliczenia. W efekcie Twoja pompa ciepła będzie:

  • działać maksymalnie wydajnie,
  • zapewniać ciepło nawet w najchłodniejsze dni roku,
  • kosztować tyle, ile musi – bez przepłacania,
  • pracować bezawaryjnie, zapewniając naprawdę niskie koszty eksploatacji.

Pompy ciepła
dostępne w naszej ofercie:


Chcesz wiedzieć, jaka powinna być moc pompy do Twojego domu? Zadzwoń lub napisz, a pomożemy Ci ją dopasować!

FORMULARZ

Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

Pompy ciepła
w Twoim mieście:

  Dolnośląskie:

  Kujawsko - Pomorskie:

  Lubuskie:

  Łódzkie:

  Mazowieckie:

  Małopolskie:

  Opolskie:

  Pomorskie:

  Śląskie:

  Warmińsko Mazurskie:

  Wielkopolskie: