Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

« Wróć

DSR (Demand Side Response) – Dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

Oceń ten post:
0.00 5 1 0
Opublikowano 18.01.2024 r.

dsr dla kogo jest to program

 

DSR, czyli Demand Site Respond, to gotowość do zmniejszenia poboru mocy na żądanie, przez określony – krótki czas. Jej zgłoszenie przynosi przedsiębiorcomwiele wymiernych korzyści – finansowych (nawet 200 000+ zł za 1 MW!), wizerunkowych i związanych z bezpieczeństwem energetycznym. Kto może dołączyć do programu DSR? Oto, co musisz wiedzieć.

 

Na czym polega program DSR?

DSR można określić mianem interwencyjnej redukcji poboru prądu. W praktyce chodzi o to, że dany podmiot, w sytuacji zagrożenia stabilności systemu energetycznego, na żądanie obniża zużycie energii elektrycznej. Najczęściej jest to oczekiwane w tzw. godzinach szczytu, kiedy jednocześnie wystąpi kilka czynników krytycznych. Może chodzić np. o:

  • trudne warunki pogodowe – np. bardzo wysokie temperatury, które zaburzają pracę sieci przesyłowej;
  • zbyt niską produkcję bieżącą prądu ze źródeł OZE;
  • poważną awarię w elektrowni;
  • uszkodzenie linii energetycznych.

 

Gdy pojawią się takie sytuacje, zachowanie stabilności systemu elektroenergetycznego wymaga od niego elastyczności. DSR jest narzędziem jej zapewnienia. Powód jest prosty: jeśli grupa odpowiednich podmiotów rzeczywiście obniży poziom prądu na żądanie, zmniejsza się ryzyko deficytu kWh potrzebnych do zasilenia kluczowej infrastruktury czy np. gospodarstw domowych.

 

Dla kogo jest DSR?

Nie każdy może być beneficjentem programu DSR. Oto kilka kryteriów, które trzeba spełnić, aby móc do niego przystąpić.

 

Tylko dla firm i innych organizacji

DSR nie jest rozwiązaniem dla osób prywatnych, czyli np. właścicieli domów jednorodzinnych. Choć w teorii i oni mogliby się przyłączyć do „czasowych oszczędności”, w praktyce nie miałoby to dużego przełożenia na stabilność całej sieci. Powód jest prosty: to nie konsumenci pobierają duże ilości energii, a przedsiębiorstwa. A zatem to większe podmioty muszą obniżyć pobór w momentach krytycznych.

 

Przy poborze mocy na poziomie min. 200-300 kW

Programy DSR są skierowane przede wszystkim do tzw. firm energochłonnych. To te, które do prowadzenia działalności potrzebują dużej ilości energii elektrycznej. W tę kategorię wpisują się podmioty, które mają:

  • moc przyłączeniową na poziomie 200 kW+ rocznie,
  • lub roczne zużycie prądu ponad 2 GWh.

Tylko takie przedsiębiorstwa mogą realnie przyczynić się do odciążenia sieci energetycznej, gdy pojawi się taka potrzeba.

 

Z certyfikatem oRED

Od uczestników programów DSR wymaga się certyfikacji oRED. Co to jest? Taki podmiot musi się stać certyfikowanym Obiektem Redukcji. Definiuje się go jako „kompletny układ zasilania pod jednym adresem”, w którym istnieje techniczna możliwość obniżenia pobieranej mocy.

 

Otrzymają go zatem firmy spełniające opisane powyżej wymagania dotyczące poboru mocy. Muszą one jednak uprzednio wdrożyć rozwiązania, dzięki którym mogą spełniać żądania PSE związane z czasowym zredukowaniem zużycia energii.

 

Certyfikat dla oRED można otrzymać od operatora systemu elektroenergetycznego, po przesłaniu do niego stosownego wniosku i wymaganej dokumentacji. Gdy eksperci potwierdzą zdolność do świadczenia usług DSR, firma będzie mogła dołączyć do takiego programu.

 

Firmy z jakich branż mogą świadczyć usługi DSR?

Opisane powyżej wymagania sprawiają, że do programów DSR dołączają podmioty o określonych profilach działalności. Jakich najczęściej? 

Przemysł ciężki

Chodzi przede wszystkim o:

  • huty – np. stali, aluminium, miedzi czy szkła;
  • kopalnie – np. pozyskujące węgiel, kruszywa, ale także sól;
  • inne duże fabryki i zakłady przemysłowe – np. koksownie i inne podmioty działające w obszarze przemysłu ciężkiego;
  • stocznie.

To jednak nie koniec. Wskazane kryteria mogą spełnić podmioty z innych obszarów rynku.

 

Obiekty komercyjne

Do programów DSR mogą dołączyć np. duże galerie handlowe czy sklepy wielkopowierzchniowe. W wymagania mogą się też wpisać centra kultury i rozrywki – np. multipleksy, aquaparki, sale koncertowe, hale sportowe i stadiony. One również zużywają bardzo duże ilości prądu i mogą stosunkowo łatwo zaplanować redukcję poboru mocy.

 

Duże gospodarstwa rolne

Chodzi przede wszystkim o te, które działają na skalę przemysłową. Najczęściej kryteria spełniają gospodarstwa, w których zostały postawione bardzo duże hale, szklarnie czy chlewnie. To takie, w których są stosowane zaawansowane urządzenia do uprawy roślin, hodowli zwierząt czy wstępnego przetwarzania płodów rolnych.

 

Duże biurowce

Nowoczesne obiekty biurowe to również budynki o energochłonnym charakterze. Dodatkowym argumentem, który może przemawiać za ich dołączeniem do programu DSR są dodatkowe punkty przy „zielonej” certyfikacji LEED/BREAAM. Jej uzyskanie przekłada się na liczne korzyści wizerunkowe oraz biznesowe.

 

To nie koniec. Na liście beneficjentów często znajdują się również:

  • stacje paliw;
  • cementownie;
  • chłodnie,
  • firmy działające w innych branżach, które spełniają kryteria formalne oraz techniczne świadczenia usług DSR.

 

Jak dołączyć do programu DSR?

Twoja firma wpisuje się w opisany powyżej „profil kandydata idealnego” do programu DSR? Jeśli tak, zdecydowanie warto rozważyć podpisanie umowy – bezpośrednio z operatorem lub z agregatorem. Jak to zrobić?

  • Pierwszym krokiem jest otrzymanie wspomnianego certyfikatu oRED – jeśli Twój obiekt jeszcze go nie ma.
  • Następnie zgłoś oświadczenie do OSD o chęci przystąpienia do programu DSR.
  • Podpisz umowę przystąpienia do DSR. Najprostszym rozwiązaniem będzie podjęcie współpracy z agregatorem, który już zawarł umowę z PSE na drodze przetargu. Opcjonalnie możesz taką usługę świadczyć samodzielnie, jednak wiąże się to ze znacznie większymi wyzwaniami formalnymi oraz wymaganiami.

 


 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości, jakie daje dołączenie do systemu DSR? Potrzebujesz wsparcia, aby stworzyć warunki techniczne do świadczenia takich usług? Skontaktuj się z nami – znajdziemy najkorzystniejsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.

FORMULARZ

 


 

 

Galeria

Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter