Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

« Wróć

Czy magazyn energii ma sens?

Oceń ten post:
0.00 5 1 0
Opublikowano 07.01.2023 r.

Magazyn energii – czy to kolejne urządzenie, na które „moda” szybko przeminie? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób. I dobrze! Zanim podejmiesz decyzję o tym, czy chcesz skorzystać z tego sprzętu, zobacz, jakie korzyści może Ci to przynieść.

 

Oto zestawienie najważniejszych informacji. Zapoznaj się z nimi i dokonaj świadomego wyboru.


Po co są potrzebne magazyny energii?

 

Magazyny energii to urządzenia, które pozwalają na magazynowanie energii do zasilania budynku. Można powiedzieć, że to takie „powerbanki” do domu. Jak to działa w praktyce?

  • Jeśli korzystasz z instalacji fotowoltaicznej, produkuje ona darmowy prąd ze słońca – do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych w budynku. Dostarczana przez nią energia jest taka sama jak ta z sieci.
  • Fotowoltaika wytwarza prąd w ciągu dnia, kiedy na ogniwa padają promienie słoneczne. Latem tej energii może być więcej niż wynosi bieżące zapotrzebowanie na nią.
  • Powstała nadwyżka nie może zostać „zakumulowana” przez same panele czy inwerter. Musi zostać natychmiast wykorzystana.
  • Jedną z opcji „zbierania” darmowego prądu ze słońca jest ładowanie nią magazynu energii.
  • Magazyn energii pozwala szybko odebrać „składowane” kilowatogodziny – np. do zasilenia budynku po zmroku.

 

W efekcie zastosowania magazynu energii zwiększasz autokonsumpcję z fotowoltaiki, a co za tym idzie – maksymalizujesz opłacalność tej technologii.

 

Ale czy nie jest łatwiej i taniej przesyłać prąd do sieci niż kupować magazyn energii?

 

Powyższe pytanie słyszymy dość często od osób kwestionujących sens magazynu energii. Jak zatem wygląda to w praktyce? W skrócie: magazyn energii opłaca się bardziej. Wyjaśnijmy, dlaczego.

Kiedy wysyłasz nadwyżki prądu do sieci, zakład energetyczny ma obowiązek odebrać ją od Ciebie na mocy podpisanej umowy. Nie robi tego jednak za darmo – bez względu na to, z którego systemu rozliczeń korzystasz. Jak wyglądają koszty?

 

  • W przypadku net-meteringu koszty są przewidywalne i wynoszą 20 lub 30% przesłanej energii – opusty są naliczane w systemie „barterowym”, co oznacza, że za każdą przesłaną 1 kWh otrzymasz z powrotem 0,7 lub 0,8 kWh.
  • W systemie net-billingu odsprzedajesz prąd do sieci po cenie rynkowej, ale za energię pobraną z sieci musisz zapłacić normalną stawkę. Różnica między nimi zmienia się, ale nadal wynosi zazwyczaj ok. 20-30% lub więcej.

 

Jak to wygląda przy zastosowaniu magazynu energii?

 

  • Czeka Cię inwestycja na start – trzeba zakupić samo urządzenie. To koszt kilkunastu-kilkudziesięciu tys. złotych, w zależności od pojemności akumulatora.
  • Przechowywanie prądu jest obarczone niewielkimi stratami. Nowoczesne magazyny energii mają sprawność, która przekracza nawet 90%. Przy takiej wartości z każdej „włożonej” do akumulatora 1 kWh otrzymasz z powrotem 0,9 kWh. Jest to więc znacznie mniejsza strata niż przy wysyłce prądu do sieci.

 


Kliknij w link i dowiedz się czym jest system zasilania rezerwowego (SZR)
⬇⬇⬇i dlaczego ma znaczenie w kontekście magazynów energii ⬇⬇⬇

 

 SYSTEM ZASILANIA REZERWOWEGO (SZR)

 

Co by się stało, gdyby nagle zabrakło prądu? Nawet godzina bez dostępu do energii będzie drobną uciążliwością. Jednak wyobraź sobie, że jest środek zimy, przerwa w dostawie kWh z sieci potrwa nawet dni, a Ty korzystasz z ogrzewania elektrycznego. To wcale nie musi oznaczać poważnego problemu – pod warunkiem, że korzystasz z systemu zasilania rezerwowego. Zobacz, czym jest i dlaczego warto o niego wzbogacić instalację PV.


Magazyn energii – odpowiedź na kryzys energetyczny

 

W kontekście magazynów energii warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię – pogłębiający się kryzys energetyczny. Kurczące się w zastraszającym tempie zasoby paliwa konwencjonalnego, a do tego wojna w Ukrainie sprawiają, że ryzyko przerw w dostawie prądu z sieci jest coraz wyższe. Magazyn energii może być remedium na to zagrożenie. Zadziała jako zapasowe źródło zasilania i utrzyma budynek w pełnej funkcjonalności nawet przez kilkanaście godzin. A potem, w ciągu dnia, naładuje się ponownie.

 

Dlatego magazyny energetyczne to krok w stronę samowystarczalnych budynków.

 

Dotacje na magazyny energii wyższe niż kiedykolwiek!

 

Jednym z czynników, który odstrasza klientów od magazynów energii, są koszty tych urządzeń. Trzeba przyznać, że nie są one małe. Jak już wspomniano, to kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak teraz jest znacznie łatwiej „udźwignąć” taki wydatek – wszystko dzięki dofinansowaniu z programu Mój Prąd 4.0.

Wysokość tego wsparcia została podwyższona i od grudnia 2022 roku wynosi ono aż do 16 000 zł (maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych). Tak duża dopłata sprawia, że inwestycja jest wysoce opłacalna.

Uwaga! Dofinansowanie na magazyn energii przysługuje nie tylko osobom, które teraz zdecydują się na system PV. Można je uzyskać także przy rozbudowie starszej instalacji – pod warunkiem, że przejdzie się z net-meteringu na net-billing. Trzeba również pamiętać, że minimalna moc magazynu objętego dotacją to 2 kWh, a maksymalna cena za 1 kWh pojemności urządzenia to 6 000 zł.

 

Magazyn energii jest inwestycją na lata

 

Ile będzie działać magazyn energii? Nowoczesne modele litowo-jonowe mają wystarczać nawet na 15 lat lub 6 000 cykli ładowania. To bardzo długi okres i… jeśli podzielisz sobie koszt inwestycji w takie urządzenie przez czas jego użytkowania, okaże się, że wydatek jest znikomy. To istotne zwłaszcza w kontekście tego, jak magazyn energii poprawi Twoje bezpieczeństwo – także w związku z podwyżkami stawek za prąd. Ten z fotowoltaiki, zmagazynowany we własnej „baterii” zawsze będzie za darmo.


 

Czy zatem magazyny energii mają sens? W ogólnym ujęciu – jak najbardziej tak. A jeśli chcesz się przekonać, czy to również rozwiązanie dla Ciebie, zadzwoń lub napisz. Przeanalizujemy Twoją sytuację i podpowiemy, na co się zdecydować.

FORMULARZ


W tych miastach i w ich obszarach instalujemy magazynyny Energii:

 

 

Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter